Jbzd (dawniej jebzdzidy/jbzdy, potocznie dzida, dzidka) to strona internetowa o charakterze rozrywkowym, poświęcona głównie humorowi (zazwyczaj w formie memów) wraz z sekcją komentarzy. Jej właścicielem jest Cube Investments (właściciel m.in. Kwejka). Obrazki są publikowane głównie na Oczekujących (Poczekalnia), z których część trafia następnie na Stronę Główną. W skład strony wchodzą także działy NSFW, Mikroblog oraz parę mniejszych sekcji. JBZD wyróżnia się na tle innych tego typu stron własną subkulturą (często kojarzoną z brakiem tabu/brakiem poprawności politycznej i ogólnie pojętym czarnym humorem), która wykształciła się wśród użytkowników, a także stosunkowo liberalnymi zasadami ze strony administracji.
Historia
Strona powstała w 2011 roku, od tej pory przeszła wiele zmian. Przede wszystkim przenoszono kontent nsfw do kolejno powstających działów dedykowanych (od 2014), dodano własną sekcję komentarzy (2017), a później także z wolna kolejnych funkcji jak np. premium (2020) albo system kolorów (2020) czy odznak (2022). Jednocześnie zmieniała się grupa odbiorców, według części danych na samym początku strona straciła znacznie na aktywności (~2013-2014), by dopiero od 2016-2017 szybko rosnąć w liczbie użytkowników i wyświetleń.
W tym czasie wykształciła się samoświadoma społeczność, doszło do konfliktów, tzw. wojen stulejnych (I i II 2017), na działach, z administracją, konkretnymi użytkownikami czy związanych z polityką. Powstawały wewnętrzne memy, ugruntowywały się ogólnie przyjęte postawy zachowania. Rozgłos zyskały konkretne osobistości jak np. Tomasz Chadan, AdamW, Chleb1234 czy Noszekresze, a zbiór aktywnie udzielającej się grupy użytkowników się poszerzał, ale i zmieniał.
Społeczność
Dzidowcy, bo tak nazywają się użytkownicy tej strony, utworzyli do pewnego stopnia własną subkulturę. Ugruntowały się pewne zasady postępowania, zwyczaje i zwroty np. charakterystyczne używanie słowa “wypierdalaj” czy tez o psie admina.
O ile nie jest to jednorodna grupa, podzielona między innymi przez status nadany statystykami jak kolor nicku, przez odwiedzane działy i typ aktywności, przez popularność i zżycie ze społecznością, to jednak ogół ma wiele cech wspólnych. Na jbzd dominują mężczyźni, raczej młodsi (20-30 lat) i z poglądami prawicowymi. Łatwo też trafić na osoby z specyficznym światopoglądem jak i fanatyków czy zwykłe trolle internetowe.
Z charakterystycznych elementów wyróżniających (choć nie dominujących w postach, a raczej objawiających się w komentarzach) można wymienić: czarny humor i brak tabu, cieszące się tu popularnością, podobnie sarkazm.
Brak tu niemal cenzury obrazoburczych czy niepoprawnych politycznie komentarzy i żartów. Przy czym ciężko tu nie odnotować regularnego cytowania tekstów z Kapitana Bomby.
Pomimo przeniesienia treści erotycznych i rażących do odrębnych działów (nsfw), znaczna część dzidowców z ogółu jbzd je odwiedza, stąd też społeczność nie zatraciła, aż tak swojego charakteru z lat, gdy wszystko to trafiało razem przemieszane na jeden dział.
Z uwagi na duży odsetek samotnych mężczyzn i ~import motywów z zachodnich stron, stawiających się podobnie jako antymainstreamowe, na dzidce nieraz poruszany jest temat depresji czy samobójstwa. Pokutuję wręcz stereotyp dzidowca - przegrywa, jednak zdaje się nie być tak prawdziwy jak się wydaje.
Działy, elementy i funkcje na stronie
Flagową treść strony stanowi przede wszystkim kontent Strony Głównej. Jej przeglądanie było niemal zawsze ogólnodostępne dla niezalogowanych (z ewentualnymi ograniczeniami czasowymi treści). Niestandardową formą oglądania jej treści jest zakładka losowe lub filtracja treści przez typ posta (obrazek/film/gif/tekst) czy wyszukiwanie po najlepiej ocenianych wrzutach w wyznaczonym zakresie czasu.
Kontent głównej jest wybierany przez administrację z Poczekalni (Oczekujące). Na tą, trafiają treści wstawiane przez użytkowników (przeważnie memy), opcjonalnie przypisane do jednej z kilkunastu kategorii. Tu też dostępna jest filtracja przez typ i ocenę treści.
Kolejną częścią strony są odrębne działy nsfw (dostępne wyłącznie po zalogowaniu na konto z odpowiednio długim stażem). Do tego dochodzi mikroblog (w teorii miejsce na dyskusje, w rzeczywistości nisza małej, odrębnej społeczności), wyszukiwarka treści, zakładka obserwowanych działów/użytkowników oraz ukryty dział spam.
Oddzielną podstronę ma także każdy użytkownik z podziałem na dzidy (posty) i komentarze oraz z podanymi statystykami.
Jbzd oprócz opcji dodawania, komentowania i oceniania treści plusami, posiada również system odznak (nadawanych dzidom i komentarzom), ranking plusów na profil, rozmowy prywatne, system notyfikacji, panel ustawień, sekcję na ulubione treści użytkownika oraz pojedyncze strony jak regulamin, dziennik zmian, polityka prywatności i zakładka do kontaktu z administracją.
Autor: Główny edytor
Ostatnia edycja: 11.02.2022